PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA
Założenia ogólne.
- Nauczyciele wf na początku każdego roku szkolnego informują uczniów o celach wychowania fizycznego, kryteriach i wymaganiach na poszczególne oceny, regulaminem prowadzenia zajęć, zasadach BHP, regulaminach korzystania z obiektów i pomieszczeń sportowych oraz regulaminu wyjść i wyjazdów na zawody sportowe. Uczniowie potwierdzają własnoręcznym podpisem, że zapoznali się z powyższymi informacjami.
- Ocenianie z wychowania fizycznego jest integralną częścią oceniania wewnątrzszkolnego.
- Ocena semestralna lub roczna ustalona jest na podstawie średniej ważonej. Jednak ze względu na specyfikę przedmiotu wszystkie oceny wpisywane są z wagą „jeden”.
- Ustalając ocenę z wychowania fizycznego nauczyciel zobowiązany jest dostosować wymagania do danego ucznia, a nie do poziomu klasy.
- Przy ocenianiu z wychowania fizycznego nauczyciel powinien w szczególności brać pod uwagę wysiłek ucznia w wywiązywaniu się z obowiązków wynikających ze specyfiki zajęć, systematyczność udziału w tych zajęciach , postawę oraz aktywność w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
- Na koniec każdego miesiąca uczeń otrzymuje „miesięczną” ocenę za systematyczność i aktywność na lekcji. (brane pod uwagę są: udział w lekcji, udział w próbach sprawnościowych, ilość braków stroju, ilość jednorazowych zwolnień od rodziców, obecność, spóźnienia).
- Cząstkową ocenę niedostateczną uczeń może poprawić jednorazowo w ciągu dwóch tygodni od jej otrzymania, w sposób określony przez nauczyciela wf.
- W czasie zajęć wychowania fizycznego wszystkich ćwiczących obowiązuje zmienny strój sportowy:
- biała koszulka,
- spodenki sportowe lub getry,
- miękkie obuwie sportowe (trampki, halówki) - W okresie zimowym lub przy niższej temperaturze powietrza uczniowie mogą ćwiczyć w pełnym stroju sportowym:
- biała koszulka,
- długie spodnie sportowe,
- bluza sportowa. - Wszystkich osób niećwiczących obowiązuje zmienne obuwie sportowe.
- Uczeń może być nieprzygotowany do zajęć (brak stroju, złe samopoczucie) dwa razy w semestrze. Nieprzygotowanie zgłasza na początku lekcji, a nauczyciel wf odnotowuje ten fakt w e-dzienniku wpisując "np". trzecie i każde następne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną.
- Dziewczęta w czasie niedyspozycji zwalniane są z wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego, natomiast obowiązuje je aktywne uczestnictwo w zajęciach.
- Uczennica w okresie niedyspozycji fizycznej powinna być przygotowana do zajęć wf tak samo jak przy pełnej dyspozycji, tzn.: jest przebrana w strój sportowy, lecz bierze ograniczony udział w zajęciach (nie wykonuje ćwiczeń „ciężkich”: biegi długie, skoki, dźwignie itp.)
- Zwolnienia od rodziców muszą być przedstawione na lekcji w dniu, którego dotyczą, powinny być wpisane w zeszyt korespondencji (klasy I-IV), lub e-dziennik (klasy V-VIII), zawierać dokładną datę i przyczynę zwolnienia oraz podpis rodzica (opiekuna prawnego).
- Ze względu na to, że nauczyciel nie ma dostępu do dziennika elektronicznego w czasie lekcji oceny, uwagi i nieprzygotowania do lekcji mogą być wpisane z opóźnieniem.
- W przypadku zwolnienia ucznia z lekcji w treści powinno być zawarta informacja o tym, że rodzic bierze pełną odpowiedzialność za swoje dziecko od chwili opuszczenia przez nie budynku szkolnego.
- Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, opracować dostosowania wymagań edukacyjnych, w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub dysfunkcje rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom edukacyjnym wynikającym z programu nauczania.
- Uczeń może być zwolniony całkowicie lub częściowo z zajęć wychowania fizycznego decyzją administracyjną dyrektora szkoły na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
- W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na okres uniemożliwiający wystawienie oceny semestralnej lub klasyfikacyjnej na koniec roku szkolnego, zamiast oceny nauczyciel wpisuje „zwolniony” albo „zwolniona”.
- W przypadku czasowego albo częściowego zwolnienia z ćwiczeń fizycznych uczeń jest zobowiązany do opanowania wiedzy teoretycznej, w każdym bloku tematycznym, z którego uzyska cząstkową ocenę.
- Uczniowie zwolnieni z ćwiczeń na podstawie zaświadczenia ( lekarskie, od rodziców) nie są zwalniani z obowiązku obecności na lekcji.
Uczeń, który ma zwolnienie lekarskie może być zwolniony z lekcji, jeżeli jest to jego pierwsza lub ostatnia lekcja, po uprzednim przedstawieniu nauczycielowi i dyrekcji oświadczenia rodziców, że w tym czasie biorą za niego odpowiedzialność. - W przypadku uczniów obecnych na lekcji, posiadających zwolnienie z ćwiczeń od rodziców, w e-dzienniku będzie odnotowane to jako „nc”(czyli uczeń obecny, ale niećwiczący).
- przewidywanej ocenie niedostatecznej lub grożącym nieklasyfikowaniu nauczyciel wf powinien poinformować uczniów i rodziców (opiekunów prawnych) z miesięcznym wyprzedzeniem wpisując informacje w zeszycie do korespondencji oraz w dzienniku lekcyjnym.
- Ustalona przez nauczyciela wf niedostateczna ocena klasyfikacyjna może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego lub sprawdzającego. Egzaminy, o których mowa mogą być przeprowadzone tylko i wyłącznie w formie praktycznej.
- Uczeń może być nieklasyfikowany z wychowania fizycznego z powodu nieobecności przekraczającej 50% czasu przeznaczonego na te zajęcia w planie nauczania.
- W przypadku usprawiedliwionej nieobecności uczeń może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
- Na prośbę ucznia lub rodziców (opiekunów prawnych) ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej, Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
- Egzamin klasyfikacyjny z wychowania fizycznego może być przeprowadzony tylko i wyłącznie w formie praktycznej (umiejętności ruchowe), które były przedmiotem nauczania w trakcie semestru lub roku szkolnego.
- Uczniów biorących udział w zawodach sportowych obowiązuje "Regulamin wyjazdów i wyjść na zawody sportowe".
- Za uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach sportowych uczniom przyznaje się punkty, które dolicza się do punktacji przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych:
- zawody międzynarodowe: I, II, III, IV miejsce - 4 punkty,
- zawody krajowe: I, II, III miejsce - 3 punkty,
- zawody wojewódzkie: I, II miejsce - 2 punkty,
- zawody powiatowe I miejsce - 1 punkt.
Kryteria oceniania.
Ocena celująca (6)
Uczeń spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobrą oraz jeden z poniższych punktów:
- trenuje dyscyplinę sportową i osiąga w niej wyniki (udokumentowane dyplomami), na poziomie powiatowym (miejsce I-III), wojewódzkim, krajowym,
- bierze systematyczny udział w międzyszkolnych zawodach sportowych (w różnych dyscyplinach),
- ma 100% frekwencję i uczestniczy czynnie we wszystkich lekcjach wychowania fizycznego.
Ocena bardzo dobra (5)
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który aktywnie ćwiczy w co najmniej 90 % zajęć, oraz w zakresie:
a) postawy i kompetencji społecznych (spełnia co najmniej cztery kryteria):
- jest przygotowany do zajęć wychowania fizycznego, m.in. posiada odpowiedni strój sportowy, ale sporadycznie nie bierze udziału w lekcjach,
- nie ćwiczy na lekcjach tylko z bardzo ważnych powodów zdrowotnych, rodzinnych lub osobistych,
- charakteryzuje się właściwym poziomem kultury osobistej,
- używa właściwych sformułowań w kontaktach interpersonalnych z rówieśnikami w klasie oraz w stosunku do nauczyciela czy innych pracowników szkoły,
- chętnie współpracuje z nauczycielami wf na rzecz szkolnej lub środowiskowej kultury fizycznej,
- reprezentuje szkołę w zawodach sportowych na poziomie miejskim i gminnym,
- niesystematycznie bierze udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych,
- niekiedy podejmuje indywidualne formy aktywności fizycznej w czasie wolnym.
b) systematycznego udziału i aktywności w trakcie zajęć (spełnia co najmniej cztery kryteria):
- w sposób bardzo dobry wykonuje wszystkie ćwiczenia w czasie lekcji,
- bardzo dobrze pełni funkcję lidera grupy ćwiczebnej lub kapitana drużyny,
- pokazuje i demonstruje niektóre umiejętności ruchowe,
- prowadzi rozgrzewkę poprawnie pod względem merytorycznym i metodycznym,
- potrafi samodzielnie pod względem psychomotorycznym przygotować się do wybranego fragmentu zajęć,
- umie z pomocą nauczyciela lub współćwiczącego przygotować miejsce ćwiczeń,
- stosuje zasady bezpiecznej organizacji zajęć wychowania fizycznego,
- stara się dbać o stan techniczny urządzeń, przyborów i obiektów sportowych szkoły.
c) sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego (spełnia co najmniej cztery kryteria):
- zalicza prawie wszystkie testy i próby sprawnościowe ujęte w programie nauczania,
- poprawia lub uzupełnia próby sprawnościowe, w których nie uczestniczył z ważnych powodów osobistych, rodzinnych lub zdrowotnych za namową nauczyciela,
- uzyskuje znaczny postęp w kolejnych próbach sprawnościowych, np. w ciągu roku szkolnego,
- dokonuje oceny własnego rozwoju fizycznego,
- oblicza wskaźnik BMI,
- czasami podejmuje indywidualny program treningowy w celu poprawy wyniku w danej próbie sprawności fizycznej.
d) aktywności fizycznej (spełnia co najmniej cztery kryteria):
- zalicza wszystkie sprawdziany umiejętności ruchowych z niewielkimi błędami technicznymi lub taktycznymi,
- ćwiczenia wykonuje zgodnie z przepisami lub zasadami obowiązującymi w konkurencjach indywidualnych lub zespołowych,
- potrafi wykonywać ćwiczenia o dużym stopniu trudności,
- wykonuje zadania ruchowe nie tylko efektownie, ale i efektywnie, np. sporadycznie trafia do bramki, rzuca celnie do kosza,
- stosuje opanowane umiejętności ruchowe w czasie gry właściwej, w trakcie zajęć,
- stopień opanowania umiejętności ruchowych przez ucznia wpływa na wyniki drużyn szkolnych w zawodach i rozgrywkach różnych szczebli.
e) wiadomości (spełnia co najmniej dwa kryteria):
- zalicza sprawdziany pisemne i testy na ocenę bardzo dobrą lub dobrą,
- stosuje prawie wszystkie przepisy i zasady sportów indywidualnych oraz zespołowych, które były nauczane w takcie zajęć wychowania fizycznego,
- posiada bardzo dobrą wiedzę na temat rozwoju fizycznego i motorycznego,
- wykazuje się bardzo dobrym zakresem wiedzy nt. bieżących wydarzeń sportowych.
Ocena dobra (4)
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który aktywnie ćwiczy w co najmniej 85 % zajęć oraz w zakresie:
a) postawy i kompetencji społecznych (spełnia co najmniej trzy kryteria):
- jest przygotowany do zajęć wychowania fizycznego, m.in. posiada odpowiedni strój sportowy, ale zdarza mu się nie brać udziału w lekcjach,
- nie ćwiczy na lekcjach tylko z ważnych powodów zdrowotnych, rodzinnych lub osobistych,
- charakteryzuje się właściwym poziomem kultury osobistej,
- nie zawsze używa odpowiednich sformułowań w kontaktach interpersonalnych z rówieśnikami w klasie oraz w stosunku do nauczyciela czy innych pracowników szkoły,
- sporadycznie współpracuje z nauczycielami wychowania fizycznego na rzecz szkolnej lub środowiskowej kultury fizycznej,
- bierze udział w klasowych i szkolnych zawodach sportowych,
- nie uczęszcza na zajęcia sportowo-rekreacyjne,
- raczej nie podejmuje indywidualnych form aktywności fizycznej w czasie wolnym.
b) systematycznego udziału i aktywności w trakcie zajęć (spełnia co najmniej trzy kryteria):
- w sposób dobry wykonuje większość ćwiczenia w czasie lekcji,
- dobrze pełni funkcji lidera grupy ćwiczebnej lub kapitana drużyny,
- nie potrafi pokazywać i demonstrować umiejętności ruchowych,
- prowadzi rozgrzewkę w miarę poprawnie pod względem merytorycznym i metodycznym,
- potrafi samodzielnie pod względem psychomotorycznym przygotować się do wybranego fragmentu zajęć, ale często to przygotowanie wymaga dodatkowych uwag nauczyciela,
- umie z pomocą nauczyciela lub współćwiczącego przygotować miejsce ćwiczeń,
- nie zawsze stosuje zasady bezpiecznej organizacji zajęć wychowania fizycznego,
- dba o stan techniczny urządzeń, przyborów i obiektów sportowych szkoły, ale aktywność ta wymaga dodatkowej interwencji wychowawczej prowadzącego zajęcia.
c) sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego (spełnia co najmniej trzy kryteria):
- zalicza większość testów i prób sprawnościowych ujętych w programie nauczania,
- poprawia lub uzupełnia próby sprawnościowe, w których nie uczestniczył z ważnych powodów osobistych, rodzinnych lub zdrowotnych za wyraźną namową nauczyciela,
- uzyskuje niewielki postęp w kolejnych próbach sprawnościowych, np. w ciągu roku szkolnego,
dokonuje oceny własnego rozwoju fizycznego,
- oblicza wskaźnik BMI,
- raczej nie podejmuje indywidualnego programu treningowego w celu poprawy wyniku w danej próbie sprawności fizycznej.
d) aktywności fizycznej (spełnia co najmniej trzy kryteria):
- zalicza wszystkie sprawdziany umiejętności ruchowych z niewielkimi błędami technicznymi lub taktycznymi,
- wykonuje ćwiczenia nie zawsze zgodnie z przepisami lub zasadami obowiązującymi w konkurencjach indywidualnych lub zespołowych,
- potrafi wykonywać ćwiczenia o przeciętnym stopniu trudności,
- wykonuje zadania ruchowe nie tylko efektownie, ale zawsze mało efektywnie, np. nie trafia do bramki, czy nie rzuca celnie do kosza,
- nie potrafi zastosować opanowanych umiejętności ruchowych w czasie gry właściwej lub szkolnej,
- stopień opanowania umiejętności ruchowych przez ucznia nie wpływa na wyniki drużyn szkolnych w zawodach i rozgrywkach różnych szczebli.
e) wiadomości (spełnia co najmniej trzy kryteria):
- zalicza sprawdziany pisemne i testy na ocenę dobrą,
- stosuje przepisy i zasady sportów indywidualnych oraz zespołowych, które były nauczane w takcie zajęć wychowania fizycznego,
- posiada dobrą wiedzę na temat rozwoju fizycznego i motorycznego,
- wykazuje się dobrym zakresem wiedzy nt. bieżących wydarzeń sportowych.
Ocena dostateczna (3)
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który aktywnie ćwiczy w co najmniej 80 % zajęć oraz w zakresie:
a) postawy i kompetencji społecznych (spełnia co najmniej dwa kryteria):
- jest przygotowany do zajęć wychowania fizycznego, m.in. posiada odpowiedni strój sportowy, ale często mu się zdarza nie brać udziału w lekcjach,
- nie ćwiczy na lekcjach z błahych powodów zdrowotnych, rodzinnych lub osobistych,
- charakteryzuje się przeciętnym poziomem kultury osobistej,
- często używa nieodpowiednich sformułowań w kontaktach interpersonalnych z rówieśnikami w klasie oraz w stosunku do nauczyciela czy innych pracowników szkoły,
- nie współpracuje z nauczycielami wychowania fizycznego na rzecz szkolnej lub środowiskowej kultury fizycznej,
- nie bierze udziału w klasowych i szkolnych zawodach sportowych,
- nie uczęszcza na zajęcia sportowo-rekreacyjne,
- nigdy nie podejmuje indywidualnych form aktywności fizycznej w czasie wolnym.
b) systematycznego udziału i aktywności w trakcie zajęć (spełnia co najmniej dwa kryteria):
- w sposób dostateczny wykonuje większość ćwiczeń w czasie lekcji,
- nie pełni funkcji lidera grupy ćwiczebnej lub kapitana drużyny,
- nie potrafi pokazywać i demonstrować umiejętności ruchowych,
- nie potrafi przeprowadzić rozgrzewki pod względem merytorycznym i metodycznym,
- nie potrafi samodzielnie pod względem psychomotorycznym przygotować się do wybranego fragmentu zajęć,
- nigdy nie przygotowuje miejsca ćwiczeń,
- często nie stosuje zasad bezpiecznej organizacji zajęć wychowania fizycznego, a zachowanie ucznia na lekcji zawsze zagraża zdrowiu, a nawet życiu współćwiczących,
- nie dba o stan techniczny urządzeń, przyborów i obiektów sportowych szkoły, a nawet często je niszczy i dewastuje.
c) sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego (spełnia co najmniej dwa kryteria}:
- zalicza tylko niektóre testy i próby sprawnościowe ujęte w programie nauczania,
- wykonuje określone próby sprawności fizycznej na ocenę dostateczną,
- nie poprawia lub nie uzupełnia prób sprawnościowych, w których nie uczestniczył z ważnych powodów osobistych, rodzinnych lub zdrowotnych,
- nie dokonuje oceny własnego rozwoju fizycznego,
- nie oblicza wskaźnika BMI,
- nie uzyskuje żadnego postępu w kolejnych próbach sprawnościowych, np. w ciągu roku szkolnego;
- nigdy nie podejmuje indywidualnego programu treningowego w celu poprawy wyniku w danej próbie sprawności fizycznej.
d) aktywności fizycznej (spełnia co najmniej dwa kryteria):
- zalicza wszystkie sprawdziany umiejętności ruchowych z dużymi błędami technicznymi lub taktycznymi,
- wykonuje ćwiczenia prawie zawsze niezgodnie z przepisami lub zasadami obowiązującymi w konkurencjach indywidualnych lub zespołowych,
- potrafi wykonywać ćwiczenia o niskim stopniu trudności,
- wykonuje zadania ruchowe mało efektownie i zawsze mało efektywnie, np. nie trafia do bramki, nie rzuca celnie do kosza,
- nie potrafi zastosować opanowanych umiejętności ruchowych w czasie gry właściwej lub szkolnej,
- stopień opanowania umiejętności ruchowych przez ucznia nie wpływa na wyniki drużyn szkolnych w zawodach i rozgrywkach różnych szczebli.
e) wiadomości (spełnia co najmniej jedno kryterium):
- zalicza sprawdziany pisemne i testy na ocenę dostateczną,
- stosuje niektóre przepisy i zasady sportów indywidualnych oraz zespołowych, które były nauczane w takcie zajęć wychowania fizycznego,
- posiada dostateczną wiedzę na temat rozwoju fizycznego i motorycznego,
- wykazuje się przeciętnym zakresem wiedzy nt. bieżących wydarzeń sportowych.
Ocena dopuszczająca (2)
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który aktywnie ćwiczy w co najmniej 70 % zajęć oraz w zakresie:
a) postawy i kompetencji społecznych (spełnia co najmniej jedno kryterium):
- bardzo często nie jest przygotowany do zajęć wychowania fizycznego, zapomina stroju,
- często nie ćwiczy na lekcjach z błahych powodów zdrowotnych, rodzinnych lub osobistych,
- charakteryzuje się niskim poziomem kultury osobistej,
- bardzo często używa nieodpowiednich sformułowań w kontaktach interpersonalnych z rówieśnikami w klasie oraz w stosunku do nauczyciela czy innych pracowników szkoły,
- nie współpracuje z nauczycielami wychowania fizycznego na rzecz szkolnej lub środowiskowej kultury fizycznej,
- nie bierze udziału w klasowych i szkolnych zawodach sportowych,
- nie uczęszcza na zajęcia sportowo-rekreacyjne,
- nigdy nie podejmuje indywidualnych form aktywności fizycznej w czasie wolnym.
b) systematycznego udziału i aktywności w trakcie zajęć (spełnia co najmniej jedno kryterium):
- w sposób nieudolny wykonuje większość ćwiczeń w czasie lekcji,
- nie pełni funkcji lidera grupy ćwiczebnej lub kapitana drużyny,
- nie potrafi pokazywać i demonstrować umiejętności ruchowych,
- nie prowadzi rozgrzewki pod względem merytorycznym i metodycznym,
- nie potrafi samodzielnie pod względem psychomotorycznym przygotować się do wybranego fragmentu zajęć,
- umie z pomocą nauczyciela lub współćwiczących przygotować miejsce ćwiczeń,
- bardzo często nie stosuje zasady bezpiecznej organizacji zajęć wychowania fizycznego, a zachowanie ucznia na lekcji może zagrażać zdrowiu i życiu współćwiczących,
- nie dba o stan techniczny urządzeń, przyborów i obiektów sportowych szkoły.
c) sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego (spełnia co najmniej jedno kryterium):
- zalicza tylko pojedyncze testy i próby sprawnościowe ujęte w programie nauczania,
- nie poprawia lub nie uzupełnia prób sprawnościowych, w których nie uczestniczył z ważnych powodów osobistych, rodzinnych lub zdrowotnych,
- nie dokonuje oceny własnego rozwoju fizycznego,
- nie oblicza wskaźnika BMI,
- nie uzyskuje żadnego postępu w kolejnych próbach sprawnościowych, np. w ciągu roku szkolnego;
- nigdy nie podejmuje indywidualnego programu treningowego w celu poprawy wyniku w danej próbie sprawności fizycznej.
d) aktywności fizycznej (spełnia co najmniej jedno kryterium):
- zalicza wszystkie sprawdziany umiejętności ruchowych z rażącymi błędami technicznymi lub taktycznymi,
- wykonuje ćwiczenia zawsze niezgodnie z przepisami lub zasadami obowiązującymi w konkurencjach indywidualnych lub zespołowych,
- potrafi wykonywać ćwiczenia o bardzo niskim stopniu trudności,
- wykonuje zadania ruchowe mało efektownie i zawsze mało efektywnie, np. nie trafia do bramki, nie rzuca celnie do kosza,
- nie potrafi zastosować opanowanych umiejętności ruchowych w czasie gry właściwej lub szkolnej,
- stopień opanowania umiejętności ruchowych przez ucznia nie wpływa na wyniki drużyn szkolnych w zawodach i rozgrywkach różnych szczebli.
e) wiadomości (spełnia co najmniej jedno kryterium):
- zalicza sprawdziany pisemne i testy na ocenę dopuszczającą,
- stosuje niektóre przepisy i zasady sportów indywidualnych oraz zespołowych, które były nauczane w takcie zajęć wychowania fizycznego,
- posiada niewielką wiedzę na temat rozwoju fizycznego i motorycznego,
- wykazuje się niskim zakresem wiedzy nt. bieżących wydarzeń sportowych.
Ocena niedostateczna (1)
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który aktywnie ćwiczy poniżej 70% obowiązkowych zajęć oraz w zakresie:
a) postawy i kompetencji społecznych:
- prawie zawsze jest nieprzygotowany do zajęć wychowania fizycznego, zapomina stroju,
- bardzo często nie ćwiczy na lekcjach z błahych powodów zdrowotnych, rodzinnych lub osobistych,
- charakteryzuje się bardzo niskim poziomem kultury osobistej,
- zachowuje się wulgarnie w stosunku do nauczyciela oraz innych pracowników szkoły,
- nie współpracuje z nauczycielami wychowania fizycznego na rzecz szkolnej lub środowiskowej kultury fizycznej,
- nie bierze udziału w klasowych i szkolnych zawodach sportowych,
- nie uczęszcza na zajęcia sportowo-rekreacyjne,
- nigdy nie podejmuje indywidualnych form aktywności fizycznej w czasie wolnym.
b) systematycznego udziału i aktywności w trakcie zajęć:
- w sposób bardzo nieudolny wykonuje większość ćwiczeń w czasie lekcji,
- nie pełni funkcji lidera grupy ćwiczebnej lub kapitana drużyny,
- nie potrafi pokazywać i demonstrować umiejętności ruchowych,
- nie prowadzi rozgrzewki pod względem merytorycznym i metodycznym,
- nie potrafi samodzielnie pod względem psychomotorycznym przygotować się do wybranego fragmentu zajęć,
- nigdy nie przygotowuje miejsca ćwiczeń,
- nigdy nie stosuje zasady bezpiecznej organizacji zajęć wychowania fizycznego, a zachowanie ucznia na lekcji może zagrażać zdrowiu i życiu współćwiczących,
- nie dba o stan techniczny urządzeń, przyborów i obiektów sportowych szkoły.
c) sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego:
- nie zalicza większości testów i prób sprawnościowych ujętych w programie nauczania,
- nie poprawia lub nie uzupełnia prób sprawnościowych, w których nie uczestniczył z ważnych powodów osobistych, rodzinnych lub zdrowotnych,
- nie uzyskuje żadnego postępu w kolejnych próbach sprawnościowych, np. w ciągu roku szkolnego;
- nigdy nie podejmuje indywidualnego programu treningowego w celu poprawy wyniku w danej próbie sprawności fizycznej.
d) aktywności fizycznej:
- zalicza wszystkie sprawdziany umiejętności ruchowych z bardzo rażącymi błędami technicznymi lub taktycznymi,
- wykonuje ćwiczenia zawsze niezgodnie z przepisami lub zasadami obowiązującymi w konkurencjach indywidualnych lub zespołowych,
- nie potrafi wykonywać ćwiczeń o niskim stopniu trudności,
- wykonuje zadania ruchowe mało efektownie i zawsze mało efektywnie, np. nie trafia do bramki, nie rzuca celnie do kosza,
- nie potrafi zastosować opanowanych umiejętności ruchowych w czasie gry właściwej lub szkolnej,
- stopień opanowania umiejętności ruchowych przez ucznia nie wpływa na wyniki drużyn szkolnych w zawodach i rozgrywkach różnych szczebli.
e) wiadomości (spełnia co najmniej jedno kryterium):
- zalicza sprawdziany pisemne i testy na ocenę niedostateczną,
- stosuje niektóre przepisy i zasady sportów indywidualnych oraz zespołowych, które były nauczane w takcie zajęć wychowania fizycznego,
- posiada niedostateczną wiedzę na temat rozwoju fizycznego i motorycznego,
- wykazuje się przeciętnym zakresem wiedzy nt. bieżących wydarzeń sportowych.
Średnia ważona.
Ze względu na specyfikację przedmiotu wszystkie oceny wpisywane są z wagą „jeden”.
Ocena |
Średnia ważona |
Niedostateczny |
1 – 1,59 |
Dopuszczający |
1,6 – 2, 59 |
Dostateczny |
2,6 – 3,59 |
Dobry |
3,6 – 4, 59 |
Bardzo dobry |
4,6 – 5,29 |
Celujący |
od 5,3 |